полезно

7 начина да защитите вашите ценности при пътуване

Мъдрата сова 🦉 и аз стигнахме до единодушно решение, че е необходимо да ви представим няколко начина за защита на ценните ви неща при пътуване. И причината е прозаична: Мъдрата сова, преди години като тръгна да пътува, все нещо се случваше. Все по – непредвидени обстоятелства и без сценарии (нали господ все се смее когато си правим планове). Та често пъти се връщаше, кога без пари, кога без фотоапарат, а дори веднъж и без паспорт. Не е тайна за никой, че колкото и да е хубаво да пътуваш, хората са еднакви типажи на всякъде и някак си – човещинка е на туристически обекти с много хора да се появят такива, които ей така си изкарват хляба  –  присвоявайки си чужди вещи. 

Връхни дрехи с много скрити джобове
Връхни дрехи с много скрити джобове

А и защо да обвиняваме хората, и ние понякога сме разсеяни, извън кондиция или прекалено емоционални и немислим за “безценните” си материални неща. И това човещинка 😉

И совата нали е мъдра птица, реши да събере мислите си и преживяванията си, да извлече поука от всяка загуба и кражба и да Ви даде своето безценно мнение, сведено до тези практични съвети:

#1. ЧЕК ЛИСТ

Преди да тръгнете не е лоша идея да направите списък с вещите, които са ви нужни. От там може да прецените кое, къде да сложите и как да се ограничите в изискванията за багаж на съответните авиокомпании. Това може да ви служи и за чек лист , при напускане на дестинации, когато също сме склонни да забравяме кое къде сме сложили в хотелската стая или около нас 😉)

чек лист

Примерен списък, разделен по категории:

*най- ценни

  1. Билети ( ако не са електронни), документи за настаняване
  2. Пари и кредитни/дебитни карти (не е зле и номерата да си запишете, за да може бързо да ги съобщите по съответната процедура за блокиране на банката)
  3. Документи
  4. Направете дубликат на документи (паспорт и лична карта) и ги поставете на различни места
  5. Електронни джаджи – мобилен телефон, таблет, компютър
  6. Фотоапарат ( и прилежащите му джаджи)
  7. Бижута – не са ви толко необходими 😉), може и да ги редуцирате

*дрехи и други

  1. Kолко дни е престоят ни и съответно какво ни трябва, без какво не можем 
  2. Проверете времето какво е там, където отивате и бъдете подготвен с облеклото си
  3. други
  4. …..

Не се присмивайте на тази препоръка, колкото и да е проста и обикновена върши работа при разсеяни (дори влюбени, и в частен случай загубени особи) и емоционално впечатлителни особи.

 

#2. НАЧИНИ ДА ПРЕДПАЗИТЕ ПАРИТЕ СИ  И КАРТИТЕ СИ
  1. Разделяне в ръчен и товарен багаж или различни места по дрехите
  2. Предпочитайте дрехи с много джобове и то вътрешни ( скрити)
  3. Чантички на кръста
  4. Други (погледнете колко варианта има по дрехите и други приложения, предлагани в Амазон и други сайтове за така нареченото (Clever and security travel), има предложения като паспорта в чорапа, дори бельо и т.н) Какво ли не е измислено по големия свят – ето някой любопитни предложения 

    Тениски с много джобове
    Тениски с много джобове
Мъжко бельо за пътуване
Мъжко бельо за пътуване
Бельо за пътуване
Бельо за пътуване
 #3. ДОКУМЕНТИ
  1. Добра идея е да имате поне два документа (поне българите можем да си го позволим) Примерно лична карта и паспорт, макар че не са ви необходими и двата
Чорапи за паспорт
Чорапи за паспорт

2. Винаги ги съхранявайте на две независими места, но не в товарния багаж, а с вас. Тук е подходяща идеята за дрехи – особено връхни с много вътрешни джобове 

Шал с джоб за паспорт
Шал с джоб за паспорт

3. Винаги правете преснимано копие на паспорта си и носете него, а оригинала съхранявайте в сейфа на хотела или на сигурно място.

 

Шал с джоб с цип
Шал с джоб с цип
#5. ФОТОАПАРАТИ И ЕЛЕКТРОНИКА
  1. Фотоапарата е винаги в ръцете ти, но има интимни моменти когато е необходимо да е под надзор на хора, в които си сигурен 😉
  2. Дори при включени на всички опции за проследяване на електронните устройства – не забравяйте, че може просто физически да се изключат и тогава няма какво да ви помогне.
#6. ЗАСТРАХОВКИ

Добрите застрахователи имат включено към медицинската застраховка, опции за кражба на багаж и правна помощ. Колкото и да ви се струва, че това са пари на вятъра, не е лошо да ги направите – всичко се случва и както казват бабаите ни „ Страх – лозе пази“

#7. БЪДЕТЕ С ПОВИШЕНО ВНИМАНИЕ

Кокото и да ви се иска да се отпуснете на хубаво непознато място, имайте си едно на ум.  На помощ може да ви се притечат модерните устройства. В нашия електронен свят има какви ли не приложения, помощници и всякакви апове. Повече от модерните големи туристически градове имат електронни карти и мобилни приложения, които показват къде каква вероятност има да се локализират джепчии, но все пак се изисква вашето внимание да е една идея по – високо настроено. Не забравяйте, че в публичния транспорт не сте сами и вещите ви са на показ, когато сте изморени и ви се приспи 😉)  

Основно все пак си остава да носите всичко ценно във вас, да минимализирате ценностите, които носите и да имате повишено внимание 😉

 

И едно предложение удобно за често пътуващи :

Куфар гардероб
Куфар гардероб

Коментари

коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.