Лвов (Лвив)
Лвив е симпатично западно украинско градче с Австро-унгарски и Полски облик
Как да стигнем до там
Е разбира се трябва да се знае от къде тръгваш и какви са ти възможностите 😉 (може да се окаже, че имаш частен самолет). Нашето пътуване се оказа много приятно, сравнително бързо и весело. Влакът на Hunday е високоскоростен (7:44 часа Киев – Лвив), удобен и чист. Ние си закупихме предварително билети по Интернет и единственото условие е да ги представиш на кондуктора с документ за самоличност. Много е готино, защото може да си избираш места във вагона и има четворки – естествено са идеални за игра на карти 😉 Ако нямаш подходяща компания, спокойно може да се насладиш на четене на книжка или гледане на филм – има захранване и Интернет. ЖП гарата в Лвив е симпатична и пълна с народ. Има достатъчно таксита и градски транспорт за придвижване до града, който всъщност никак не е далеч. Тук споделям личното си преживяване – возих се във 35 годишна Волга (такси) – емоцията беше незабравима.
Малко история
Лвов (както го знаем ние) е руското произношение на името на града, на украински е ЛВИВ. Това е най-значимият град в западна Украйна и столица на Галиция. Носи името на сина на основателя му Данило Галитски (синът се казвам Лев Данилович), създал града в средата на XIII ти век. Числеността му е около 800 000 души. По официална статистика около 9% от тях руснаци, по мое лично наблюдение руски език почти не се чува. Предимство на града е че се намира на главните търговски пътища между Черно море и Балтийски море и между Източна и Западна Европа, та затова се развива бързо и до днес си има важно икономическо и стратегическо значение. В различни исторически моменти е бил в съставите на различни империи и държави – Австро-унгарска империя, Полша, Русия (като Украйнска ССР), и сега Украйна.
Чудех се аз на интересните газови лампи из целият град – а при второто си ходене там разбрах, че всъщност тук е изобретена газовата лампа от двама братя аптекари.
Какво да не пропуснем
По мое скромно мнение е най-симпатичния град в Украйна и не малко хора го мислят за най-красивия град на Украйна (най-любим, в това число и красив поне за мен си е остава Одеса). Историческият център на града е в списъка на ЮНЕСКО за световните паметници на архитектурата. Освен исторически и културни забележителности, това е града на кафето и шоколада, но всичко по ред на нещата – първо забележителностите ;-))
- площада „Ринок”– това е историческият център на града и е място от където тръгват всички градски екскурзии с какви ли не превозни средства – дори и жива сила коне. Въпреки, че сградите са с различни стилове от различни епохи няка много добре хармонират и цялото усещане е за едно много уютно пространство. Има щастието да попадна по време на коледен базар – беше колоритно и вълшебно.
- Львовский оперный театр – много красива сграда. Построен в неоренесански стил съизмерим с Виенската и Парижката опера. И зиме и лете е прекрасен. Скулптурите са от местни творци и всяка има своето алегорично значение за творчеството и вдъхновението в изкуството. Прекрасен е и фонтана пред операта, изграден с изящен стил.
- Вирменська вулиця – Това е основната улица в арменския квартал на града и естествено носи този източен дух. То типично арменски търговски дух уличката е насипана с търговки обекти кафененца.
- Парк Высокий замок – На времето е било замък – сега почти няма помен от него, но е хубаво място за разходка и поглед от високо към града. Тук е имало древно отбранително съоражение, като най- висока точка за наблюдение.
- Часовня Боимов – параклиса на семейство Боим. Това няма аналог в Европа и в Украйна също. Параклиса е на унгарски търговец, живял в Лвив. В момента е прекрасна декоративна украса на катедралния площад.
- Доминиканский собор – Доминиканска църква сега е гръко-католическа църква с прекрасен бароков стил и изящество. Построена е още със създаването на града от жената на великия княз. Заслужава си да се види отвътре.
- Бернардинський монастир – много легенди има знайни и незнайни за този манастир. Най- важното е че се смята за закрилник на града от нашествия и винаги е приютявал населението при беди.
Какво да хапнем
Тук все пак е царството на галицката кухня. Тя в известна с максималното използване на брашна – съответно каши – от всякакъв вид (най-вече гречка) и обилно свинска мас, картофи и гъби. Интересни ми бяха сърмите с картофи. Естествено трябва да се посети първата лвовска пивоварна Кумпель – интересно и колоритно място. Задължително опитайте тестовият сет с бири за да си изберете тази която ви допада. Макар, че сега пивоварна Купел са цяла верига, ние си бяхме запазили предварително места в първоизточника. И след това пихме по едно в много секретно заведение в историческия център, в което се влиза само със специална парола (естествено, че всеки я знае – “Слава Украйна”).
Тук е царството на кафето и шоколада и не може да се пропусне „Львівська Майстерня Шоколаду“ огромно заведение за шоколад с разнообразни кътчета и атракции. А кафето навсякъде е вкусно и виенско, но няма друго като Кофейня «Львовская Мануфактура кофе». Тук може да си поръчаш и вземеш за вкъщи всякакво кафе от различни краища на света.
Като заключение
Украинците казват, че от тук започва Европеизацията на Украйна 😉 И май е така. Градът е хубав, интересен и динамичен. Има много приятна атмосфера, добро обслужване (малко трудна комуникация – нито руски, нито английски са им по душа на лвивчани :-).