Кипър – залези, плаж и още нещо…
Какво си представяте като чуете Кипър? Гръцката или турската част на острова? Пафос, Лимасол, Никозия и Ларнака? Само с плаж, слънце и море ли свързвате острова?
Сигурно сте си помислили точно това: “За какво друго да ходя там, ако не на море?” Да ама не. В Кипър има какво да се разгледа и в тази статия ще ви го покажа. Вярно е, че плажовете им са едни от най-хубавите, след гръцките, разбира се. Но освен заради почивка на плажа и заради евтините полети, може да посетите Кипър, за да разгледате многото интересни забележителности.
Малко история
Кипър е третият по големина остров в Средиземно море. Името му датира от преди 3500 години, когато тук е намерена ценната мед – кипрос. (на гръцки: Κύπρος; на турски: Kıbrıs) .
През годините е бил част от империи и апетитна хапка. Минавайки през различни империи тук все пак запазват предимно гръцкия си характер. Гръцките кипърци възстават 1955 – 60г срещу британската империя и 1960г. получават своята независимост и става република. Но тук живеят и 18% кипърски турци и Турската държава решава да претендира. Това довежда до стълкновения и въздушни нападения от Турска страна (1963-64г). Стига се до преговори под егидата на ООН.
Въпреки намесата на ООН и постигнати споразумения през 1974г. острова бива разделен на две. Турция окупира с войски част от острова, след като кипърски гръцки националисти се били опитали да го присъединят чрез преврат към Гърция. Оттогава Кипър е разделен на Гръцка и Турска част (Северен Кипър) като има и няколко военни бази (червената част на картата е турската, а розовата – гръцката).
До Кипър се стига много лесно. Има евтини полети на Wizz Air до Ларнака два пъти в седмицата. Интересно е, че и двата пъти, в които съм била в Кипър бях на командировка и не мога да споделя за транспорт от летището към даден хотел или град.
А гледките, които успях да уловя от самолета са прекрасни, нали?
Гръцката част на острова
В Гръцката част на острова успях да посетя Агия Напа (Ayia Napa) – курортен град, известен с прекрасните си плажове. Там освен да се радвате на слънчевите лъчи може да посетите и скалистият нос Кабо Греко (Cape Greco).
Кабо Греко се намира на 10-15 минути път с кола от центъра на Агия Напа. Смята се за едно от най-красивите места на острова особено по залез 🙂
Много от местните жители твърдят, че там съществува морско чудовище, което прилича на кръстоска между свиня и дракон. Аз не успях да го видя, вие може и да успеете…
Турската част на острова
Тук имах малко повече време и успях да се насладя не само на Никозия (Lefkosia) и Фамагуста (Gazimağusa), но и на Кирения (Kyrenia или Girne).
Бяхме отседнали в комплекс Kaya Artemis Resort and Casino, разположен точно на плажа и отново с красиви и запомнящи се гледки.
Интересното за столицата на Кипър – Никозия е, че разделението на Кипър (гръцка и турска част) минава точно от там – начупената „Зелена линия“, която може да видите на картата по-горе. Това прави Никозия столица на две държави.
Граничната ограда видяхме от така наречената чаршия. Тук има много сергии с всевъзможни сувенири, дрехи и обувки с ориенталски привкус.
В Никозия посетихме най – големия кервансарай Büyük Han ( на английски: Great Inn or The Geat Khan). Навремето е служел за подслон – като днешните хотели – състоял се от 68 стаи. Построен е между 1572 и 1579 година. Сега е прекрасен ресторант, където можеш да опиташ типични ястия и да пиеш турско кафе (поне това направихме аз и колегите). А на горния етаж има и магазинчета за сувенири.
Друга забележителност в Никозия, Северен Кипър е катедралата “Света София”, превърната в „Селимийе джамия“ . Била е построена в готически стил, а сега е най-голямата джамия в Кипър.
Всичко, което видяхме досега беше красиво, но най- много ме впечатли пристанището в Кирения и абатството Белапаис, намиращо се на около 20 минути път от Кирения.
Готическата архитектура и гледките от абатството Белапаис са уникални. Сградите на абатството са построени по времето на френското управление през 13в. от кръстоносци. Затова и на трапезарията в манастира и днес може да се види гербът на династията Лузинян. Дори името на манастира произлиза от френски – Abbaye de la Paix – преведено като “Манастир на мира”. Днес не е останала много голяма част от него и могат да се видят само руини и спиращи дъха гледки.
- Бруталният планински маршрут – GR 20 на остров Корсика
- Трявна Ултра – можело значи
- Мадридският полумаратон
- По пътя към Еверест базов лагер (2-ра част)
- По пътя към Еверест базов лагер (част 1)