Автентична Каталуния – магията на морето, архитектурата и изкуството
Палми, дълга ивица с плажове, страстни ритми, история и великолепна морска кухня! Да, това е Испания. И не точно, защото това е Каталуния 😉
Много исках да посетя Испания и по-точно Каталуния, затова аз и моята приятелка Йоанна, решихме да си направим екскурзия до там и миналият септември си резервирахме активна почивка в Пинеда де Мар (Pineda de Mar). Защо активна? Обикновено хората посещават Испания (или Каталуния), защото е известна не само с историята и архитектурата си, но и с морските си курорти. Ние посетихме Испания не само за да си починем, но за да разгледаме колкото се може повече, да обогатим знанията си за изкуство, традиции, култура и чак след това… да си починем… малко. Да, ходихме и на плаж. Веднъж 😀 за всички седем дни, в които бяхме в Испания (Каталуния).
Посетихме прекрасни места от Барселона през Жирона, Тоса де Мар и Монсерат до Фигерес. И понеже всички сте чували за известните места в Барселона, затова няма да говоря за Саграда Фамилия, известните къщи построени по проект на великия гении Гауди или парка Гуел, а ще ви запозная с хълма Монтжуик.
Барселона, хълма Монтжуик
Хълмът е най-голямото възвишение в района на Барселона, освен Тибидабо. Ние стигнахме до хълма чрез автобус, организиран от хотела ни и компанията, с която бяхме на почивка, но може да се стигне до там и с Hop On-Hop Off автобус. От тук се открива неповторима панорамна гледка към каталунската столица.
Барселона, готическия квартал
Освен хълмът Монжуик много харесах готическия квартал в Браселона – старата част на Барселона, с криволичещи тесни улички и средновековни сгради. Готическият квартал е най-старият квартал в града и това го прави много различен и интересен. Тук могат да се видят не само части от римски стени с готическа архитектура, но и модерни кафенета и магазини.
Барселона, пеещите магически фонтани
В Браселона се насладихме и на пеещите магически фонтани. По традиция спектакълът започва с песен на Фреди Меркюри и Монсарат Кабае (оперна прима родена тук), посветена на Барселона ( за олимпийските игри проведени там 1992г). През пролетта и лятото има шоу на всеки 30 минути между 21-23 часа. Светлините на фонтаните и музиката, впетени в танца на водата се наблюдават на фона на гледката над града.
Вълшебната планина – Монсерат
На следващия ден, след Барселона, посетихме Монсерат – едно от най-свещените места в цяла Испания. Местните я наричат още вълшебната планина. Тук се съхранява Девата на Монсерат или “черната Мадона” – покровителката на Каталуния. Според легендата, статуята на девата е направена от Св. Лука и е донесена в манастира от Св. Петър през 50 г., и ако я докоснеш сбъдва желания. Разбира се, ние с моята приятелка чакахме на дълга опашка, за да я докоснем и да си пожелаем нещо. Дано се сбъдне!
Разходка по крайбрежието на Коста Брава
Коста Брава, така наречената “Автентична Каталуня”, е крайбрежен район в Испания. Там са разположени едни от най-красивите курорти: Калея, Пинеда де Мар, Санта Сузана, Бланес, Йорет де Мар и Тоса де Мар.
На третия ден от екскурзията ни беше оранизирано посещение до курорта Тоса де Мар – перлата на Коста Брава. Там се насладихме на най-малкия, но най-красив плаж El Codolar, които се намира зад замъка Тоса де Мар.
Живописния каталунски град Жирона
На следващия ден посетихме Жирона. Градчето се разпростира по бреговете на река Оняр, която разделя стария и новия град. А къщичките, които се извиват край реката, “греят“ в различни нюанси на жълто, червено и оранжево под лъчите на каталунското слънце. Не пропуснахме да разгледаме и катедралата “Санта Мария”, която е една от многото обекти заснети в известния сериал „Игра на тронове“.
Влюбих се в този старинен, цветен и живописен град. Разхождахме се из тесните, малки улички, пихме испанско кафе със сладки и си купихме безброй магнитчета и сувенири от малките китни магазинчета в града.
След това имахме време да посетим Барселона отново и даже успяхме да прекараме цел ден на плажа в Пинеда де Мар, където и бяхме отседнали. Хотела ни беше на много удобно и комуникативно място на 5 минути от автогарата и на първа линия на плажа.
В света на Салвадор Дали
Последният ден беше един от най-невероятните дни в живота ми. Обожавам изкуството и по-точно изкуството на Салвадор Дали. По време на екскурзията ни в Испания, аз и моята приятелка имахме удоволствието да посетим Фигерас, родният град на Салвадор Дали, и замъка “Пубол”. Целият ден бяхме потопени в света на Дали.
За тези, които не знаят, Салвадор Дали е художник-сюрреалист, живял от 1904г. до 1989г., който през 1974 г. открива във Фигерас своето най-голямо произведение – театъра музей “Гала-Салвадор Дали”. Идеята за създаването на музея се заражда през 1961 г., когато новоизбраният кмет на Фигерес помолил прославения художник да подари на града една своя картина. Дали решил да подари не само картина, но цял музей. И не само музей, а театър-музей. Експозицията на музея позволява да се проследи целия творчески път на маестрото от импресионизма, футуризма, кубизма до сюрреализма. В допълнение към живописта, сред експонатите са и неговите скулптури, инсталации, фотографии и двойни спектроскопични картини.
Пубол е малко селце в сърцето на Каталуния. Селцето е известно със замъка “Пубол”, който Дали подарява на своята муза и спътница в живота Гала при завръщането им в Европа. Още на млади години той обещава, че ще и подари замък, на старини се сеща за това свое обещание и през 1969 година най-после го изпълнява.
Художникът е автор на вътрешният дизайн на замъка. В него се съхраняват негови творби и фотографии, предмети от бита, изработени по негов дизайн, колекция от тоалети на Гала, създадени от известни модни дизайнери и от самият Дали. Замъкът има и красива градина с гледка към безкрайните поля, допълнена от каменни пейки, кътчета за почивка, красиво езеро и кипариси – друго любимо нещо на Дали.
Каталуния и по специално Барселона ще остави отпечатък в мирогледа ми и възгледите ми за живота. Заслужава си да се посети не само веднъж и не само за море и плаж. Испания е една от най-вълнуващите, цветни и интересни страни в Европа. Вдъхновяваща с изумителните си пейзажи, културно наследство и творчеството на едни от най- талантливите хора родени по тези земи. Ако искаш да се отдалечиш от типичните туристически маршрути (не бройм Барселона тук, тя е задължителна да се види) и наистина да се потопиш в магията на Каталуния, посети тези малки старинни, колоритни и цветни градчета.
Прочети още: Гитхорн – едно приказно градче в Холандия
Автор: Мария Йотова
Познавам авторката, мислех си, че познавам и Барселона …, но се оказва, че трябва пак да посетя Каталуня и проследя стъпките на Мими и Йоанка, за да усетя описаните красоти :).
Хубав пътепис и благодаря за вдъхновението.