Европа: .euПролетПътеписи

Гитхорн – едно приказно градче в Холандия

Днес ще Ви пренеса в света на приказките. Ще се разходим из едно китно и малко холандско градче – Гитхорн, познато още като града на каналите или холандската Венеция. Намира се на около 100 км. от Амстердам и може да се посети и разгледа за един ден. В моя случай беше за половин ден, но си заслужаваше всяка секунда.

Бях чела за това колоритно градче, бях разглеждала снимки  и исках някой ден да го посетя. Който има желание, намира и начин. Преди седмица, когато посетих брат ми в Холандия, се разбрахме да се организираме с приятели и да отскочим до Гитхорн. Така започна нашето преживяване…

Малко история

Гитхорн (Giethoorn) е село в североизточна Холандия, провинция Оверийсел. Известно е със своите водни пътища и вековни къщи със сламени покриви. То граничи с част от националния парк Weerribben-Wieden, блатиста местност някога популярна за събиране на тръстика. В градчето се намира музеят Giethoorn ‘t Olde Maat Uus – музей на фермата, който илюстрира историята на региона. Най- старите надписи над входните врати на къщите и фермите са с дати от 18 век. Името на градчето идва от първите му заселници. Те решават да го кръстят на многобройните кози рога, които са останали след предишен потоп – „Goat horns“ („Кози рога“).

С течение на времето името му леко се променя, за да стане по-лесно за произнасяне. Градчето става известно след 1958 г., когато холандският филмов продуцент Бърт Хаанстра снима комедия си „Fanfare“ там. Днес тук живеят над 2 600 души и градчето е много популярна туристическа дестинация.

Giethoorn 't Olde Maat Uus - музей на фермата
Giethoorn ‘t Olde Maat Uus – музей на фермата
Giethoorn 't Olde Maat Uus - музей на фермата
Giethoorn ‘t Olde Maat Uus – музей на фермата

Нашето преживяване

Пътувахме до Гитхорн с влак и автобусче. Началната ни точка беше Айндховен (на около 200 км. от Гитхорн). Купихме си билети за пътуване за група (в Холандия групите са от 4 или 7 човека) и се запътихме към гарата. Качихме се на влак до Утрехт (Utrecht) и след това сменихме на Zwolle с друг влак до Steenwijk (имената на градчетата са написани на холандски). От там има автобус, с който директно стигаш до Гитхорн (автобус номер 270). Цялото пътуване ни струваше около 20 евро на човек и траеше около 2 часа и 50 мин.

Пристигнахме в градчето около 3 часа следобед. Защо толкова късно ли? Защото докато се организираме 8 човека (недоспали студенти) мина половината ден и тръгнахме от Айндховен на обяд.

Веднага след като слязохме от автобуса се отправихме към мястото, от където можем да си наемем лодка. Бяхме проверили, че самостоятелните моторни лодки, които можете да си наемете там работят до 18:00 ч. затова бързахме да не ги изпуснем. Искахме лодка поне за един час, ако може и повече. В крайна сметка си наехме лодка за един час и беше вълнуващо преживяване.

Гитхорн с лодка

Каквото и да сте решили да разгедате в това малко и сладко градче, задължително е да си вземете лодка и да се разходите по каналите.

Ние отпътувахме от ресторант „De Rietstulp“, за едночасовата екскурзия с лодка. Струваше ни 50 евро, защото бяхме доста хора и си взехме моторна лодка, която сами управлявахме. Обиколката с лодка предлага панорамни гледки към историческото селище на Гитхорн и езерото „Bovenwijde“. Това е един от най-красивите начини да откриете Гитхорн.

Всички канали  в Гитхорн са доста тесни, достатъчни са да се разминат две лодки. Каналите са дълги около 4 километра, а докато плавате по тях може да видите специфичните селски къщи със сламени покриви от 18 век и невероятни градини. Почувствахме се като в приказен свят от сламени нарисувани къщички и всеки момент очаквахме от тях да излязат Баба Яга или някоя стара магьосница. Всяка от тези красиви къщички имаше характерната за Холандия градина – зелена, старателно подредена с много цветя и украси. За приказната атмосфера допринасяха дървени мостчета над каналите. В градчето има над 180 дървени мостове, които свързват двата бряга.

След едночасова разходка с лодка, в която обиколихме китното градче и минахме през „открито море“ – eзерото Bovenwijde, решихме, че е време да вечеряме. Слязохме от лодката и се отправихме на пешеходен туризъм по каналите в търсене на местно и евтино ресторантче. За наше учудване разбрахме, че тук, в Гитрхорн се намира един от ресторантите с 2 звезди „Мишлен“ – De Lindenhof. Не бяхме подготвени за него :D, затова се разходихме още малко, докато намерим друго местенце. Минахме през няколко сувернирни магазинчета, ресторант на лодка и няколко старовременни къщички и открихме перфектното място за вечеря – ресторант Fratelli.

Холандия не е известна с храната си. На обяд през седмицата нидерландците ядат предимно сандвичи. Вечерята се сервира доста рано за международните стандарти и при възможност започва в 18 часа. Класическата нидерландска вечеря има само едно просто ястие: традиционно картофи със зеленчуци. Типично за холандците е да хапват бързо приготвена храна – картофи с майонеза и къри, сандвичи или фрикандел (подобно на кремвирш) в хлебче. Затова ние решихме да се спрем на италианска кухня. Там се насладихме на типичната италианска кухня – паста и пица и … на чаша вино, разбира се.

След това решихме, че е време да се връщаме. Беше станало доста късно,а проверихме, че ако се разхождаме още ще изпуснем последното автобусче до гарата. Така нашето приключение почти приключи. На връщане минахме през музея в градчето, но беше вече затворен. Разгледахме пищните и зелени градини, минахме по няколко мостчета и се отправихме към спирката. Към полунощ вече бяхме отново в Айндховен.

Гитхорн е прекрасно, приказно и магнетично място. Всеки, който иска да посети Холандия и Амстердам трябва да се отбие и до това малко градче. Ще останете очаровани. Заслужава си всяка минута.

Автор: Мария Йотова

Виж още: Първата ми среща с холандските лалета

Коментари

коментари

2 thoughts on “Гитхорн – едно приказно градче в Холандия

  • Чудесно е, Мимс :)))
    Ще следя с интерес и следващите ти статии! :))

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.